2018. május 15., kedd

Virágzuhatagok balkonra.



Május a balkonnövények ültetésének ideje, ilyenkor muskátlik és más egynyári palánták kerülnek erkély- és ablakládákba, függőcserepekbe. Ismerjünk meg ezek közül 6 kedvelt virágzó csüngő egynyárit.


Már az is kész csoda, hogy pár marék földbe gyökerező, erkélykorláton, ablakpárkányon szélnek, esőnek vagy éppen perzselő napnak kitett növények egész szezonban bőséggel ontják virágaikat. Valamennyi forró égövi, szubtrópusi területekről származik, innen a nagy meleg igény. Az óriási és kereslet miatt évről évre egyre nő a választék, a kertészetek új fajokat vonnak termesztésbe, ezekből további szebbnél-szebb fajtákat nemesítenek. Válogathatunk belőlük kedvünkre, hogy aztán igazi virágfátyolba gyönyörködhessünk egészen őszig. Remek megoldás lehet, ha ezeket az egynyári palántákat muskátlik kiegészítőjeként ültetjük, de gazdag, színes kompozíciókat állíthatunk össze önmagukban is.
 A balkonnövényeket már sokszor februárban elvetik a kertészetekben, hogy májusra, az ültetésre már virágos állapotban kerüljenek a helyükre. A balkonnövények igényei közel azonosak, valamennyit ültethetjük jó minőségű általános vagy balkonvirágföldbe, öntözésük legyen egyenletes, ne álljanak pangó vízben, de a teljes kiszáradást is kerüljük. Ahhoz, hogy kiegyenlített virágzást kapjunk egész időszakban elengedhetetlen a tápanyag utánpótlás, rendszeresen tápoldatozzuk, vagy kapható még a kereskedelemben egyszezon alatt fokozatosan kioldódó drazsé vagy táprúd is. Növénybeültetésnél érdemes figyelembe venni, hogy mennyi napsütést kapnak, és nem csak fa árnyékra gondoljunk, egy épület minden oldalán a napjárását követve más fény és hőmérsékleti viszonyok uralkodnak. Egyértelműen a déli oldal kapja a legtöbb napot és meleget, míg egy keleti oldal csak a délelőtti kellemes langymeleget, a nyugati oldalnak a délutáni forró nap jut estig, és az északi pedig egyenletes napnélküli szórt fényben részesül.



Futó lobéliának (Lobelia erinus) Dél-Afrikából, Fokfödről származik őse, nemesített kertészeti fajtai égszínkék, lila, vagy esetleg fehér virágúak lehetnek. Az elterülő, csüngő 'Pendula' fajtai sűrű hajtásaikkal, leveleivel szinte teljesen eltakarják ültető edényüket, rajta tömegesen megjelenő virágaival igazi párnát képeznek. Szeretik a napos, félárnyékos helyet, amennyiben nyáron megcsúnyulnának, vágjuk vissza és új hatásaikkal újra megfiatalodnak.



Balkon aranya (Bidens ferulifolia) Arizonában, Mexikóban őshonos, nevére méltán rászolgált ragyogó sárga virágjaival igazán élnek hatású növény. Hosszú hajtásaival virágfátylat terít szét a ládában vagy ampolnában, jó társa más növényeknek például piros muskátlival vagy verbénaval együtt ültetve verhetetlen látvány, sötétkék lobéliával még jobban kiemelhetjük virágjai színét. Napos vagy félárnyékos helyet kedvel, nyáron tűző napon nagyobb a vízigénye, ilyenkor figyeljünk az öntözésre. Bár kaphatóak kompaktabb növekedési fajtái is, ha hosszúra nyúlna csípjük vissza nyugodtan.
Amerika félsivatagos részéről ered a futó porcsinrózsa (Portulaca umbraticola). Jó választás azoknak, akik nem tudják rendszeresen öntözni balkonládájukat, kifejezetten napra való és szárazság tűrő, pozsgás levelű növény, szívóssága a jól ismert kerti porcsinrózsával megegyező. Virágja is hasonló hozzá, selymes szirmú kelyhei sárga, narancs, kárminvörös, fehér és lilás árnyalatban játszanak, késő délután vagy borult időben összecsukódnak.


Hópehely vagy Bacopa (Sutera cordata) Eredetileg Dél-Amerikából származik, de az utóbbi években hamar kedvelt lett a balkonkertészek között. Apró üde zöld, kerek fogazott lombozatára tényleg mintha futó hófelleg szórta volna a hópihéket. Fehér színű virágjának ma már rózsaszín és lila változatai is léteznek. Nem igényel különösebb gondozást, de nyáron a délutáni erős nap már ne érje, mert virágjait veszti, és túlzott kiszáradásra is hasonlóan viselkedik.


Csüngő verbéna (Verbena x hybrida) több, föleg dél-amerikai faj kereszteződésével számos kertészeti fajtát hoztak létre. Elfekvő hajtásvégeken kissé felemelkedve hozza tömött ernyőszerű virágzatát. Folyamatosan nyílnak lila, bordó, piros, rózsaszín, fehér színekben, de gyakoriak a tarkák is. Napos helyet igényelnek, a pangó vizet nem szeretik bár az öntözésre figyelni kell,  mert a túl száraz körülmények között legyengült verbénát kártevők támadják meg.
Ausztrálszázszorszép (Brachycome sp.) fajok Ausztráliában honosak, számos keresztezett fajtája létezik. Rendkívül tetszetős növény, levélkéi finoman szeldeltek, sűrű lombján elképesztő intenzitással jelennek meg kis égszínkék, ibolyalila, rózsaszín margarétaszerű virágjai. Igen hálás növény, napos helyet válasszuk számára egyenletes öntözéssel ellátva.


Dél Amerika trópusi területein élnek ősei a kerti petuniáknak (Petunia x hybrida) futó változatai közül a 'Surfinia' sorozata nem kétséges a csüngő növények királynői, a legkedveltebb balkonnövények a muskátli mellett. Illatos tölcséres virágkehyeit ma már minden szín minden árnyalatában termesztik, továbbá lehet csíkos, vagy foltos, fodros szélű, egyszerű, vagy telt és a nemesítők évről évre újabb fajtákkal állnak elő. Napos helyet szeret, amennyiben lehetséges alulról locsoljuk, mert szirmai nem szeretik, ha vizesek lesznek, valamint hogy virág intenzitása ne csökkenjen, folyamatosan távolítsuk el az elhervadt virágokat.


Apró virágú petunia (Calibrachoa x hybrida) kertészeti fajták szintén Dél-Amerikai ősökkel rendelkezik akárcsak a közeli rokona a Petunia, sokáig ide is sorolták őket. Gyönyörűek a 'Million Bells' fajta csoport sok színben létező apró harangjai. Napos, félárnyékos helyet kedvel, hosszúra nyúlt hajtásait csípjük vissza, ezzel bővebb virágzásra sarkalljuk.


Tipp: Bár vonzó a sok színes virág egy balkonládába három egymással harmonizáló vagy éppen kontrasztos színnél többet ne ültessünk. A nagyon tarka beültetés inkább zavaró mint szép. Amennyiben soknak találjuk a virágok mennyiségét, lazításnak ültessünk szintén ampolnásként ismert zöldnövényt. Ilyen a kakassarkanytú vagy valaki szúnyogűzőnek ismeri (Plectranthus forsteri) kifejezetten szép a fehér szélű változata a 'Marginatus', vagy az ezüstös lombú kereklevelű szalmagyopárt (Helichrysum petiolare).

1 megjegyzés:

Húsvét elmaradhatatlan dísze a barka.

A húsvét Jézus feltámadásának, és újjászületésbe vettet hit ígéretének ünnepe. Nem is lehetne jobb évszakban tartani, mint tavasszal mik...

Szerzői jogvédelem

A Lendvai Kert Blog-on található képi- és írásos anyag szerzői jogvédelem alatt áll.

Felhasználásához az alábbi feltételek mellett járulok hozzá:

  • A feltöltött anyag elektronikus formában saját használatra szabadon letölthető.
  • Felhelyezhetőek olyan gyűjtőportálokon, ahol nem közlik az egész írást, csak annak első pár sorát, folytatáshoz pedig a www.lendvaikert.blogspot.com kattint az olvasó.

Minden más terjesztési és felhasználási szándékhoz az engedélyem szükséges.

Lendvai Barnabás